به یاد خدا

تاپ ها یک نوع لباس بسیار مناسب برای خانم ها هستند، به ویژه در فصل بهار و تابستان که هوا گرم و داغ می شود. این لباس ها به شکل کوتاهی طراحی شده اند و بخش بالایی بدن را می پوشانند اما همین لباس به ظاهر ساده به این دلیل که دارای انواع مختلفی از مدل تاپ است جذاب و محبوب شده است. به همین دلیل در زبان انگلیسی به آن ها “top” گفته می شود که به معنای بالا و قسمت فوقانی است. جالب است بدانید که بیش از ۴۵ نوع متنوع و متفاوت لباس تاپ وجود دارد، برخی از آن ها با آستین بلند و کوتاه و برخی دیگر نیز بدون آستین هستند.

شومیز و بلوز

شومیز ها یا بلوز ها جزو دسته تاپ ها هستند که معمولاً آستین سه ربع یا نیمه آستین دارند. البته شومیز هایی با آستین کامل نیز در بازار موجود است. این نوع تاپ های شومیزی به طور نسبتاً بلندی از بالای بلوز آزاد هستند و در قسمت کمر آن ها جذب و کشی وجود دارد. در مهمانی های رسمی و دورهمی های دوستانه با یک شلوار جین بسیار مناسب و شیک به نظر می رسند.

تاپ شومیزتاپ های مدل گیپور

تاپ های گیپوری نوع دیگری از تاپ ها هستند که طرفداران ویژه و خاص خود را دارند. پارچه های گیپور با طرح های بافته و زیبا هستند یا در برخی مدل ها ترکیبی از پارچه ساده و گیپور دارند. حالت برجسته و متمایزی که این تاپ ها دارند، بسیار شیک و مجلل بوده و برای مجالس و مهمانی ها بسیار مناسب و پسندیده است.

نیم تنه ها

تاپ های نیم تنه نوع دیگری از این تاپ ها هستند که می توان آن ها را نوعی تاپ بندی نیز دانست. تاپ نیم تنه با یک بند نازک که برای دختران و خانم های ورزشکار و لاغراندام که چربی شکمی ندارند، بسیار مناسب است. حتی اگر لاغر و قد کوتاه باشید، همچنان این تاپ ها برای شما مناسب هستند، زیرا لباس نیم تنه قد شما را بلند تر و زیبا تر نشان می دهد. می توان آن را با یک لگ یا شلوار کتان یا شلوار جین زنانه آزاد و چسبان ست کرد.

تاپ بندی

یکی دیگر از مدل های بسیار محبوب و پرطرفدار تاپ، تاپ های بندی یا بدون آستین هستند که به آن ها تاپ بندار نیز اطلاق می شود. این مدل تاپ ها معمولاً توسط ورزشکاران و دختران جوانی که دوست دارند تاپی بدون آستین بپوشند، مورد استفاده قرار می گیرد. در زبان انگلیسی به این تاپ ها tanks top گفته می شود. تاپ بندار می تواند به صورت ساده ورزشی و یا تاپی شیک و مجلسی باشد که با پوشیدن آن می توان توجه ها را به خود جلب کرد. برند های معتبر و مشهوری همچون H&M و Nike انواع گوناگون این تاپ ها را تولید و عرضه می کنند.

تاپ رکابی

دیگر مدل محبوب و پرطرفدار، تاپ های رکابی هستند که در نگاه اول شباهت زیادی به تاپ های بندار دارند، اما تفاوت هایی نیز با آن ها دارند. تاپ های رکابی معمولاً زیر پیراهن ها و لباس های دیگر پوشیده می شوند. این مدل تاپ ها بسیار سبک، نرم و راحت هستند. تفاوت این تاپ ها با تاپ بندار در این است که بند های باریک و یقه نسبتاً بزرگی دارند. در زبان انگلیسی به تاپ رکابی Cami top اطلاق می شود. بهترین ترکیب و ست برای پوشیدن این تاپ ها، یک شلوارک کوتاه و صندل است.

تاپ رکابیمدل یقه رومی

از انواع مجلسی تر و شیک تر تاپ ها، مدل یقه رومی است که تنها دارای یک بند بوده و ظاهری زیبا دارد. تاپ های رومی در اندازه های کوتاه و بلند عرضه می شوند و بهتر است با یک دامن کوتاه و زیبا ست شوند که جذابیت خاص و ویژه ای به آن ها می بخشد. در زبان انگلیسی به تاپ های یقه رومی one-shoulder گفته می شود.

مدل تیوبی

تاپ های تیوبی یکی دیگر از مدل های بسیار محبوب و پرطرفدار تاپ های زنانه هستند. این مدل تاپ ها فاقد بند بوده و به صورت نیم تنه طراحی شده اند که خط گردن را به زیبایی نشان می دهند. این تاپ ها برای مجالس، مهمانی ها و دورهمی های دوستانه بسیار مناسب و جذاب هستند. در زبان انگلیسی به این نوع تاپ ها tube top اطلاق می گردد. این تاپ ها برای خانم ها و دختران لاغراندام مناسب بوده و می توانند با یک دامن کوتاه یا شلوار شیک ست شوند.

تونیک ها

مدل بعدی تونیک ها هستند که در دنیای مد و طراحی لباس، جزو انواع محبوب و پرطرفدار تاپ های زنانه به شمار می آیند. این تاپ ها نسبتاً بلند بوده و تا روی باسن را می پوشانند. تفاوت تونیک ها با سایر تاپ ها در این است که تونیک ها با و بدون آستین طراحی و تولید می شوند. چرا که گاهی اوقات به جای مانتو از آن ها استفاده می شود. یقهٔ تونیک ها معمولاً به صورت U و یا V طراحی می شود. مدل بدون آستین تونیک، برای خانم هایی که شکم کمی دارند، گزینه ی مناسبی است. برای ست کردن این مدل می توان از یک شلوار شیک و دلخواه استفاده نمود.

کیمونویی

یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین تاپ ها برای فصل تابستان و پاییز، تاپ های راحتی کیمونویی هستند. حالت شل و مدل آستین کیمونویی این تاپ ها بسیار جذاب بوده و برای اکثر اندام ها و هیکل ها مناسب می باشند. چرا که این مدل تاپ و آستین به خاطر حالت شل و راحتی که دارد، باعث می شود عیب های اندام مانند شکم را بپوشاند یا کمتر نمایان سازد. در زبان انگلیسی به این مدل تاپ ها kaftan گفته می شود.

مدل بدون سرشانه

تاپ های بدون سرشانه یا مدل های بدون سرشانه از تاپ های بسیار زیبا و جذابی هستند که توسط بسیاری از خانم ها و دختران جوان مورد استفاده و اقبال قرار می گیرند. معمولاً آستین این مدل تاپ ها بلند بوده و قسمت روی سرشانه آن ها باز و آزاد طراحی شده است. این تاپ ها برای دورهمی ها و مهمانی های خانوادگی بسیار جذاب و شیک به نظر می رسند و معمولاً می توان آن ها را با یک شلوار اسپرت و راحت ست و ترکیب کرد.

تاپ حریر

تاپ هایی از جنس حریر بهترین گزینه از مدل تاپ های مجلسی و شب مهمانی هستند. این تاپ ها به صورت شانه باز آستین دار و یا بدون آستین در بازار موجود می باشند. استفاده از اکسسوری ها و زیورآلات مناسب، ظاهر و حالت شیک و مجللی به سبک و استایل شما می بخشد. تنوع طرح و رنگ در مدل حریر بسیار زیبا بوده و هم به صورت تک رنگ و هم طرح دار و چاپی در رنگ های گوناگون عرضه می شوند. به دلیل نازک بودن پارچه، معمولاً از چند لایه حریر و یا پارچه ساتن زیر تاپ استفاده می کنند تا حجاب و حریم بدن حفظ شود. شانه باز های بدون آستین حریر را می توان با یک شلوار یا دامن مجلسی ست کرد.

تاپ مدل جین

اگر به پوشیدن لباس های جین علاقه مند هستید، تاپ های جین به همراه شلوار و به ویژه شلوار جین برای شما یک ست و ترکیب بسیار شیک و مناسب خواهد بود. این دست لباس ها هم برای مناسبت های رسمی و هم غیررسمی مورد استفاده قرار می گیرند.

تاپ های یقه بسته

تاپ های یقه بسته نیز همانند سایر تاپ ها طراحی می شوند، با این تفاوت که یقه ی این تاپ ها به صورت بسته و یا مدل یقه اسکی طراحی می شود. یقه ی خاص این مدل تاپ ها، آن ها را از سایر تاپ ها متمایز می سازد. یقه هایی که حتی تا روی گردن را می پوشانند اما آستین هایشان مانند سایر تاپ ها به صورت حلقه ای طراحی می شود. این تاپ ها طرفداران ویژه ای دارند و اگر به پوشیدن لباس های یقه گرد علاقه مند هستید، انتخاب مناسبی برای شما خواهند بود.

سخن پایانی

تاپ ها بسیار پرکاربرد و محبوب هستند، به ویژه اگر طرح آن ها بلند تر باشد که در فصل سرد و سوزان زمستان بسیار مناسب و مفید است. این لباس ها بسیار نازک، سبک و آسان برای پوشیدن هستند و به راحتی می توانند زیر لباس های دیگر پوشیده شوند. برخی از تاپ های بلند به تنهایی برای مجالس، مهمانی ها و دورهمی های دوستانه بسیار مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر از تاپ ها را می توان با شلوار جین یا دامن برای مهمانی ها و دورهمی های خانوادگی پوشید.

نویسنده: رضا مقدم